Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 30, 2020 in Turystyka |

Serce Tatra otwarte dla każdego – Dolina Chochołowska

Serce Tatra otwarte dla każdego – Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska to najpopularniejsza dolina w Tatrach. Rocznie do tego „nieoficjalnego centrum turystyki tatrzańskiej” zjeżdżają tysiące turystów, w różnym wieku, z różnym doświadczeniem na temat górskich szlaków i różnymi zainteresowaniami. Wszystkich ich w pełni satysfakcjonują wszystkie atrakcje najdłuższej i największej doliny Tatr.

Ogólne informacje

Tatry to kierunek turystyczny bardzo popularny zarówno latem, jak i zimą. W obu tych okresach turystyka bardzo prężnie rozwija się w Dolinie Chochołowskiej.
Jak już zostało wspomniane to największa dolina Tatr. Ma ponad 10 km długości, a obszar, który zajmuje to około 35 km kwadratowych.
Administracyjnie znajduje się na terenie wsi Witów, ale sama nazwa pochodzi od innej wsi. Oddalona od kilkanaście kilometrów wieś Chochołów już od XVI wieku była niejako centrum pasterstwa w Tatrach. Dolina Chochołowska do dziś zaś stanowi świetne tereny do wypadu owiec i bydła, który prowadzony jest obecnie na terenie Siwej Polany.

Ile tych dolin w jednej dolinie?

Dolina Chochołowska to ogromy obszar jak na dolinę. Nic więc dziwnego w tym, że wyróżniono na jej terenie kolejne, znacznie mniejsze doliny. Od góry dzieli się na trzy główne odnogi – Dolinę Starobociańską, Dolinę Chochołowską Wyżnią i Dolinę Jarząbczą. Ponad to do mniejszych dolin wyróżnianych na jej terenie zalicza się : Małą Suchą Dolinę, Wielką Suchą Dolinę, Dolinę Huciańska, Dudowa, Trzydniowiańska, Głębowiec, Kryta, Długa, Wielkie Koryciska i Małe Koryciska.

Kto znajdzie tu miejsce dla siebie?

Dolina Chochołowska przyciąga wiele turystów. Stanowi świetne miejsce dla osób, które chcą zobaczyć góry ale nie mogą wejść na trudniejsze szlaki, bo to osoby z małymi dziećmi lub osoby starsze, niepełnosprawne. Ten fragment Tatr charakteryzuje się bowiem łagodną rzeźbą terenu.
Jednak, jeśli jest się już zaprawionym w wędrówkach po trudniejszych szlakach to Chochołowska będzie świetnym punktem wyjściowym. Znajduje się tu baza schronisk i możliwe jest podejście na wyższe partie Tatr Zachodnich, na przykład na Ornak, Grzesia, czy Wołowiec.
To miejsce jest także bardzo znane z przepięknych krokusów, które wykwitają wiosną. Zimą natomiast to idealne miejsce dla fanów nart biegowych.

Miejsce, gdzie tworzy się historia

Chochołowska Dolina to miejsce, które zafascynuje fanów historii. We wschodniej części doliny, tam gdzie znajduje się Skała Kmietowicza, znajdują się dwie małe jaskinie zwane Schronami. Obie te nazwy nie są przypadkowe. Nadane zostały jako hołd dla przywódcy Powstania Chochołowskiego, ks. Józefa Leopolda Kmietowicza.
Odbyło się ono w lutym 1846 roku i było wymierzone we władze austriackie. Górale z okolic planowali, by „insurekcja pod Tatrami” zmieniła się w ogólnonarodowe powstanie, ale wojska austriackie wraz z góralami z Czarnego Dunajca szybko przekreśliło te plany.
Niedaleko znajduje się również medalion upamiętniający wizytę Jana Pawła II w dolinie, w 1983 roku.

Plan filmowy

Chochołowska może się poszczycić występem w dwóch bardzo udanych produkcjach polskich. Była w niej bowiem kręcona scena kuligu z filmu „Potop” Jerzego Hoffmana. Stała się także planem zdjęciowym dla 7 odcinka „Janosika”. Na dodatek została po tym wydarzeniu bardzo widoczna i nietypowa pamiątka.
Kaplica Jana Chrzciciela. Wcześniej na jej miejscu stała mała kapliczka, która została na potrzeby zdjęciowe została rozbudowana w 1958 roku. Nie została jednak rozebrana po nakręceniu, a wyposażona i poświęcona.
Jest to więc jeden z nielicznych – o ile nie jedyny – przypadek, gdy władze socjalistyczne PRL wybudowały obiekt sakralny.